Barwniki w żelu

Barwniki w żelu

Barwniki spożywcze w żelu

Kto lubi bawić się kolorami podczas przygotowania domowych wypieków? Wielobarwne słodkości z pewnością smakują lepiej i są chętniej wybierane przez wszystkich łasuchów. Decydując się na barwienie ciast i deserów, masz do wyboru kilka wariantów barwników spożywczych biorąc pod uwagę ich konsystencję. Być może znane są Ci już nasze barwniki w proszku lub w płynie, jednak wyjątkowo godne uwagi są również te mające konsystencję żelu. Dlaczego tak wiele cukierników i miłośników domowych łakoci sięga po nasze barwniki spożywcze w żelu?

Barwniki w żelu – jak się z nimi obchodzić?

Barwniki spożywcze w żelu bez wątpienia należą do jednych z najbardziej uniwersalnych barwników stosowanych w kuchni. Ma to swoje uzasadnienie – są bardzo proste w aplikacji, a jednocześnie dają niesamowite efekty. Świetnie sprawdzają się chociażby do produktów takich jak masy cukrowe i do innych plastycznych mas. W tym przypadku polecamy dozowanie wykałaczką. Barwiąc produkty należy zanurzyć końcówkę wykałaczki w słoiczku z barwnikiem, po czym wytrzeć ją o przygotowany lukier, czy marcepan. Musisz pamiętać jednak, że barwniki te dają dość intensywny kolor, a plastyczny lukier może trochę ściemnieć po wyschnięciu. Jeśli potrzebujesz raczej delikatnych odcieni, zacznij od aplikowania naprawdę minimalnej ilości. Struktura masy cukrowej może się zmienić w zależności od proporcji oraz tego, ile barwnika zaaplikujemy. Być może stanie się ona bardziej miękka i plastyczna. Przed dojściem do wprawy, dodawaj po trochę kolorowego żelu – do uzyskania pożądanego koloru i do momentu, aż struktura farbowanej masy będzie odpowiednia. Chcąc prawidłowo rozprowadzić żelowy barwnik, musisz przez dłuższą chwilę dokładnie zagniatać plastyczną masę, aż uzyskasz planowany efekt.

Wiesz już, że barwniki w żelu nadają się do barwienia masy cukrowej. Co więcej, mają one to do siebie, że można je rozcieńczyć alkoholem lub wodą. Wtedy pełnią funkcję identyczną do barwników w płynie. Są więc barwnikami wodnorozpuszczalnymi i zaskakująco łatwo mieszają się z cieczą. Jak prawie każdy barwnik spożywczy, te w żelu dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Mają też swoją unikalną cechę – konsystencja żelu zmniejsza możliwość rozlania, czy rozsypania barwnika. To nie wszystko! Znajdziesz je zarówno w tubkach, jak i w pudełeczkach.

Który barwnik Ty wybierasz?

Wyświetlanie 1–12 z 75 wyników